Neberte drogy ani nezačínejte je brát

Hašiš

Lidově: haš, černý afghán, čokoláda, tráva, ganja, konopí, mařka, zelí

Popis: Hašiš je konopná pryskyřice, obvykle obsahující malý obsah květenství a drobných nečistot. Barvu má tmavě zelenou, spíše přecházející do tmavě hnědé (dle čistoty). Někdy se barevně liší podle původu - v českých zemích nejčastěji světle hnědý z Maroka, tmavě hnědý z Afghánistánu atd.

Stručně: Konopné drogy jsou užívány především kouřením. V menším měřítku se objevuje také perorální užití, obvykle jako součást pokrmů či nápojů nejrůznějšího druhu. Určité omezení z hlediska úpravy představuje rozpustnost účinných látek především v oleji a tucích a naopak velmi malá rozpustnost ve vodě.

Vzhled:  jedna z nich je hnědé barvy, je hodně lepkavá a je vyrobena z kvetoucích a plodnatých konců větví, druhá je pak tmavě hnědá nebo tmavě zelená látka podobná té jihoafrické, třetí typ je zelený, složený hlavně z listů.


  Způsob užívání: Kostka hašiše se nahřeje a rozdrolí na malé kousky, které se pak smíchají s tabákem nebo někdy i s marihuanou a vykouří se v ubaleném jointu. Hašiš se také dá kouřit samotný ve vodní dýmce. Užívá se také ústy, za tímto účelem bývá rozmíchán např. v jogurtu nebo v kapučínu. V tomto případě je vhodné, aby tyto potraviny měly dostatečný obsah tuků, protože právě v nich je účinná látka rozpustná.
 
Účinky: Účinky se dostavují po 5 až 10 minutách a trvají 1 až 4 hodiny. Nízké dávky vedou k navození klidu a vzrůstajícího pocitu dobré pohody, doprovázené jakýmsi stavem zasněného uvolňování, pocitem hladu, zejména chuti na sladké. Při užívání hašiše bývají účinky popisovány podobně jako při užívání marihuany, ovšem rozdíl je v tom, že prožitky jsou poněkud intenzínvější, uživatel hašiše prožívá větší uklidnění a pohodu, ovšem stejně jako u marihuany zde platí, že povaha účinků drogy závisí na uživateli samotném, jeho momentální náladě a okolí. Změny ve smyslovém vnímání, živější vnímání zrakových, sluchových, čichových, hmatových a chuťových vjemů mohou být doprovázeny pronikavými změnami ve způsobu myšlení a jeho vyjadřování. Při užívání hašiše bývají účinky popisovány podobně jako při užívání marihuany, ovšem rozdíl je v tom, že prožitky jsou poněkud intenzínvější, uživatel hašiše prožívá větší uklidnění a pohodu, ovšem stejně jako u marihuany zde platí, že povaha účinků drogy závisí na uživateli samotném, jeho momentální náladě a okolí. Po nástupu účinků se dostavuje zkreslené vnímánmí času, který se zdá, že plyne velmi pomalu. Též dochází ke zvýšení citlivost smyslů, přičemž zvuky a barvy jsou vnímany jasněji. V případě požití větších dávek se mohou dostavit zrakové nebo sluchové halucinace s případnými poruchami paměti . Dlouhodobí uživatelé mívají běžné problémy spojené s kouřením, ostatní negativný vlivy nejsou známy.
 
Riziko: zhoršování paměti, výpadky paměti, zánět dýchacích cest a samozřejmně rakovina riziko rakoviny je mnohokrát větší než u cigaret!!!
 
Vlastnosti: Jedná se o lepkavou pryskyřici z rostlin konopí setého, která bývá stlačena do malých kousků. Velké množství drogy se vyrábí v Afghánistánu a Maroku. Účinou látkou je rovněž THC jako u marihuany, ovšem u hašiše se jedná o silnější verzi. Hašiš se získává buď třením květenství samičích rostlin (na rukou se vytváří vrstva pryskyřice) nebo musí být extrahován s tuky ve vařící vodě a následně krystalizován. Droga je pevného skupenství, má hnědou nebo tmavě zelenou až černou barvu a po zahřátí měkne. Dále existuje hašišový olej, který se získává buď destilací pomocí butanu (v plynném skupenství) nebo jiných látek. Hašišový olej je silnější než hašiš v pevném skupenství.