Neberte drogy ani nezačínejte je brát

Čat -

 

Čat je svými účinky především stimulační droga. Jedná se o rostlinu dorůstající do výšky od 3 - 6 metrů, která se pěstuje ve východní Africe a na Arabském poloostrově v nadmořských výškách od 1500 do 2000 metrů. Čat obsahuje 2 farmakologicky aktivní látky, jednou z nich je cathion (0,3 - 2,1% v čerstvých listech), druhou cathin (0,7 - 2,7% v čerstvých listech). Obsah těchto látek závisí na původu a typu rostliny.Cathion je hlavní aktivní látkou této rostliny. Listy se musí konzumovat čerstvé, účinná látka se rozpadá již dva dny po sklizni. Nejmladší lístky u vrcholu rostliny obsahují největší množství účinné látky, lidé je často balí do banánových listů, aby zůstaly čerstvé.

Způsoby užívání

Uživatelé čatu žvýkají čerstvé listy, větvičky a výhonky rostliny podobně jako tabák, někdy je také udržují v ústech a žvýkají přerušovaně, aby uvolnili účinnou drogu se stimulačním účinkem. Ze sušeného čatu se dělá pasta nebo se může dát do čaje, ovšem je mnohem méně účinný. Čat je možné i kouřit nebo přidat do jídla. 

Užívání drogy má vliv na ústní dutinu a zažívací trakt. Nejčastěji se objevují záněty různých částí ústní dutiny s dalšími doprovodnými infekcemi. Zácpa a podráždění žaludku může přivodit kýlu a užívání čatu ovlivňuje vstřebávání železa a dalších důležitých prvků. U uživatelů čatu v Jemenu se podle místních údajů vyskytuje rakovina dutiny ústní. Shromážděné důkazy hovoří i o tom, že časté užívání může vést k srdečním potížím a ztrátě sexuální potence u mužů, může přivodit psychické potíže jako jsou deprese, úzkost a podráždění, které někdy vedou až k psychóze. Další problémy při dlouhodobém užívání této drogy jsou podvýživa, úbytek svaloviny, pokles osobní hygieny a celá řada psychických potíží včetně hrozícího rizika závislosti.

Účinky :

O žvýkání čatu se říká, že se dá srovnat s pozřením 5 mg sulfátu amfetaminu. Následuje mírná euforie, výřečnost, uklidnění a potlačení chuti k jídlu.